ANA SAYFA

ÖZGEÇMİŞİ KİTAPLARI ÖDÜLLERİ GÜNLÜKLERİ YAZDIĞI SON YAZI FOTOGRAF GALERİSİ

 


Elgiz Pamir,sunucu ve konuşmacı olarak görev aldığı,2003 yılı yazın ödülü töreninden sonra.Konu:Behzat Ay'ın günlükleri


 

 Behzat Ay Yazın Ödülü, ilk kez yazarın son eşi Elgiz Pamir'in önerisiyle Edebiyatçılar Derneği ile 2001 yılında düzenlenmiştir. Ödülün kurucusu Elgiz Pamir, bir asker ve öğretmenin çocuğu olarak Sarıkamış(Kars)da dünyaya gelmiş,İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümünü bitirmiştir. 50. Yıl Tahran Lisesi 'nde felsefe öğretmeni ve Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi'nde öğretim görevlisi olarak görev yapmıştır.12 Eylül döneminde genel aydın kıyımından payını alarak sınavla atandığı fakülteden orta öğretime sürülen Elgiz Pamir, daha sonra geri dönerek aynı  fakültenin Eğitim Bilimleri Bölümü'nden 1997 yılında emekli olmuştur.


 


  Behzat Ay'la bir T.Ö.B.D.E.R seçiminde tanışan Elgiz Pamir, yıllar sonra Nazım Hikmet'i anma gününde yeniden karşılaşarak 1990 yılının Ekim ayında evlenmiştir.1997 yılında aralarına yasal anlamda ayrılık girse de dostlukları Behzat Ay ölene dek(9 temmuz 1999) sürmüştür.
Behzat Ay'ın "Kuşku ve Korku", "O Uzun Yalnızlık" ve "Çırılçıplak Yüreğimle" adlı kitaplarını kendisine adadığı Elgiz Pamir'in 2002 yayımlanan "Sanata Çağrı", 2008 yılında yayımlanan ve Behzat Ay'a adadığı " İzlenimden düşünceye" adlı kitabı ile 2011`de yayımlanan "Sevgi Bahçesi" adlı üç kitabı bulunmaktadır.

 

 

 

 

BEHZAT AY YAZIN ÖDÜLÜ KATILMA KOŞULLARI

BU YIL DÜZENLENEN ÖDÜL HAKKINDA

BEHZAT AY YAZIN ÖDÜLÜ KAZANAN YARIŞMACILAR

 BEHZAT AY YAZIN ÖDÜLÜ KURUCUSU HAKKINDA

BEHZAT AY' A MEKTUP SİTEYİ OLUŞTURMA NEDENLERİ